FilmGenel

Ugandalı Katwe Kraliçesi

Ugandalı genç kız Phiona’nın hayattan hiç bir beklentisi yoktu. Fakir bir ülkede fakir bir kız çocuğu olarak sadece hayatta kalmaya çalışıyordu. Uganda’nın başkenti Kampala’nın kenar mahallesi Katwe’de yaşayan Phiona’nın hayatı, satranç oyunuyla tanıştıktan sonra hızla değişmeye başladı. Artık önünde yeni bir dünyanın kapıları açılmış ve bir çok fırsat yakalama şansı olmuştu.

Queen of Katwe (Katwe Kraliçesi) – 2016

Film, gerçek bir hikayeye dayanıyor. Dünya satranç şampiyonluğu kazanan Ugandalı genç kız Phiona Mutesi’nin başarı hikayesi bu…

Henüz üç yaşındayken babasını kaybeden Phiona, zor bir çocukluk geçirir. Paraları yetmediği için 9 yaşında okulu bırakmak zorunda kalır. Küçük erkek kardeşiyle beraber annelerinin pazarda mısır satmasına yardım ederler. Bir gün tesadüfen bir okul sonrası programında futbol antrenörlüğü yapan ve aynı zamanda çocuklara satranç oynamayı öğreten Robert Katende ile karşılaşır. Oyunu öğrenmek ister, koç onun çok yetenekli olduğunu fark eder. Katende’nin rehberliğinde grubun en iyi oyuncularından biri olur. Ardından önce ulusal, sonra uluslararası arenalarda maçlara çıkar. Uganda satranç tarihindeki ilk unvanlı kadın oyunculardan biri olur.

Film Ekibi

Yönetmen: Mira Nair
Senaryo: William Wheeler
Yapımcı: John Carls, Lydia Dean Pilcher
Oyuncular: Madina Nalwanga, David Oyelowo, Lupita Nyong’o
Ülke: ABD
Orjinal dil: İngilizce
Süre: 120 Dakika

Daha Fazla Bilgi

IMDB – Queen of Katwe

Wikipedia – Queen of Katwe