Kitaplık

Toplumsal Cinsiyet ve Bilim Üzerine Düşünceler

Bilimin temel direği sayılan nesnellik ve akıl neden erkeklere mal edilir de, kadınlara öznellik ve duygusallık yakıştırılır? Nesnellik-öznellik, akıl-duygu ikicilikleri, bilim dilini ve bilimsel araştırma yöntemlerini nasıl etkilemiştir? Matematiksel biyolog ve feminist düşünür Evelyn Fox Keller’ın 1985’de ilk yayımlandığında feminist düşünce ve bilim felsefesinde çığır açan çalışması ‘Toplumsal Cinsiyet ve Bilim’ bu sorulara yanıt arıyor.

Keller’in kitabı, bilim tarihi, yani modern dünyanın tarihi hakkında düşünmeyi önemseyen herkese yepyeni bir fikir yelpazesi açıyor. . . Böylesine ışıltılı, yenilikçi bir dönemde olmaktan mutluluk duyalım. . . Hepimizin yeni yönlerde düşünmeye başlamasını sağlayacak bir kitap…

Toplumsal Cinsiyet ve Bilim Üzerine Düşünceler

Yazar: Evelyn Fox Keller
Orijinal Adı: Reflections on Gender and Science
Çevirmen: Ferit Burak Aydar
Yayın Tarihi: 2020
Dil: Tütkçe
Sayfa Sayısı: 232
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 19.5 cm
ISBN: 9789753425834

Yazar Hakkında: Evelyn Fox Keller

1936’da New York’ta doğdu. Harvard Üniversitesi’nde teorik fizik ve moleküler biyoloji alanında doktora yaptı. Cornell, Northwestern, SUNY, Princeton ve California gibi Amerika’nın en saygın üniversitelerinde dersler verdi. MIT’de Bilim, Teknoloji ve Toplum bölümünde Bilim Tarihi ve Felsefesi profesörü olarak çalışıyordu. Gelişim biyolojisinin tarihi ve felsefesi üzerinde araştırmalarına devam ederken 22 Eylül 2023’de 89 yaşında hayata veda etti.