Film

Sıcak hava balonu ve bir kadın pilotun hayalleri

Film, Richard Holmes tarafından yazılan 2013 tarihli ‘Falling Upwards: How We Take to the Air‘ adlı romandan uyarlanmış. Filmin baş kahramanı, Amelia Wren adlı bir kadın pilottur. Amelia her ne kadar kurgu bir karakter olsa da, Aslında yazar ilk kadın havacılardan olan ve 1778-1819 yılları arasında yaşamış olan Fransız kadın havacı Sophie Blanchard’tan esinlenmiştir.

1860’lı yılların Londra’sında geçen filmde çok sevgili eşi Pierre ile beraber balon pilotluğu yapan Amelia, eşinin ölümünden sonra çalışmalara devam eder. Bilim adamı ve meteorolog James Glaisher’ın bir projesi vardır. Şimdiye kadar yapılmış en büyük balon ile en yüksek noktaya çıkıp bu konudaki rekoru kırmak.

Kısa bir süre önce ölen kocası Pierre’in bir görüntüsünün peşini bırakmamasına rağmen, Amelia projeyi sürdürür. Balonun yapımı tamamlanır ve havalanırlar. James ve Amelia bulut katmanında yükselmeye başlar.

Kısa süre sonra balonun dönmesine neden olan şiddetli bir fırtınayla karşılaşırlar. Bundan sonrası hayatta kalma mücadelesine dönüşür.

The Aeronauts (Balon Pilotları) – 2019

Filmin dünya prömiyeri 30 Ağustos 2019’da Telluride Film Festivali’nde yapıldı ve ardından 2019 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi. İngiltere’de 4 Kasım 2019’da ve ABD’de 6 Aralık 2019’da gösterime girdi. Film eleştirmenlerden çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı ancak bir gişe bombası oldu.

Film Ekibi

Yönetmen: Tom Harper
Senarist: Jack Thorne, Richard Holmes, Tom Harper
Oyuncular: Felicity Jones, Eddie Redmayne, Himesh Patel
Müzik: Steven Price
Görüntü Yönetmeni: George Steel
Süre: 101 dakika
Tür: Dram, Macera, Romantik

Daha Fazla Bilgi

IMDB – The Aeronauts

Wikipedia -The Aeronauts