Yaşam

Mutluluk veren yiyecekler

Yemek yemek mutluluk verir. Cemal Süreya’nın dediği gibi: “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı…” Ancak, bazı yiyecekler var ki, özellikle bunları yediğiniz zaman kendinizi daha mutlu, daha iyi hissedersiniz. Çünkü bu gıdalar, mutluluk hormonu denilen endorfin seviyesini artırıyor. İşte mutluluğunuzu arttıracak yiyecekler:

ÇİLEK

C ve B vitaminleri açısından zengin olan çileğin yararları aslında saymakla bitmez. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, vitamin küpüdür, ağız kokusunu giderir, kokusu ve tadı sakinleştirir, romatizma ve karaciğere iyi gelir. En önemlisi de beyindeki mutluluk hormonlarını harekete geçirir.

ÇİKOLATA

Filmlerde sevgilisi tarafından terk edilen kız gözyaşlarına boğularak bir yandan da paketlerce çikolata tüketir. Bu klasik film sahnesi gerçeklerden yola çıkıyor. Endorfin salgısını en çok arttıran yiyeceklerin başında çikolata geliyor. Moralinizin bozuk olduğu zamanlarda, stresliyken, üzgünken ağzınıza atacağınızı bir parça çikolata ile kısa sürede kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Çikolata ayrıca kötü kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı da vücudu korur. Ancak sade bitter olmak koşuluyla.

PORTAKAL

Vücut direncini artıran meyvelerin başında gelen portakal zengin C ve B vitamini kaynağıdır. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Portakal yemek, portakal suyunu içmek de beyindeki mutluluk hormonlarını canlandırır

FISTIK

Demir, bakır, selenyum, magnezyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi minerallerin doğal kaynağı olan bu yer fıstığı aynı zamanda kötü kolesterolün de düşmanıdır. Kalp, beyin, kas ve kemik sistemine çok yararlıdır.

MUZ

Beyin için en yararlı besinlerinden biri olan muz, aynı zamanda potasyum ve folik asit ve B vitaminleri açısından da zengin. Serotonin salgısını da artırdığı için unutkanlık ve depresyona karşı da iyi gelir.

ACI KIRMIZI BİBER

Hem C vitamini deposu hem de endorfin salgılanmasını sağlayan besin. Acı seviyorsanız yiyeceklerinize dayanabildiğiniz kadar kırmızı pul biber atabilirsiniz. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürdüğü gibi vücuttaki yağların yakılmasını da hızlandırır.

HAMUR İŞLERİ

Ekmek, börek, çörek, kek, kurabiye. Hele hele mantı veya pasta. İçinde tahıl olsun yeter. Hem B vitamini olması nedeniyle strese iyi gelir hem de endorfin salgılanmasını artırır. Aşırıya kaçıp, kilo almamaya dikkat.