Yaşam

Mevsim değişiminde bunları yiyin

Sonbahar bütün hızıyla giriş yaptı. Artık kış kapımızda… Havalar soğumaya başlarken mevsim dönümünde vücudumuzun uyum sağlaması da kolay olmuyor. Hava değişikliği soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonların da başladığı dönem… Kolay hasta olmamak için beslenme alışkanlığımıza yapacağımız birkaç
ek ile vücut direncimizi artırmak mümkün. İşte bağışıklık sistemimize
destek sağlayan yiyecekler.

Patates: Patatesin içindeki betakeroten, virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. En iyisi haşlanmış patates. İster salatanın içine ekleyin ister üzerine zeytinyağı ve limonla sos yapıp sade yiyin.

Limon: Bol C vitamini deposu. Her sabah aç karnına oda sıcaklığındaki suyun içine yarım limon sıkıp için. Salatalarınızda bol limon kullanın. Çayınıza da limon dilimi atabilirsiniz. Uzmanlar, gün içinde limonlu su tüketiminin faydalı olduğunu söylüyorlar.

Nar: Antioksidan içeriği en yüksek olan meyve türleri arasında yer alır. Yüksek C vitamini içeren nar, inflamatuar hastalığı önleyici özelliğe sahip.

Mandalina: Tam mevsimi… Bol bol mandalina alıp yiyin. Vücudunuza en iyi C vitamini yükleme yollarından biri.

Balık: Bu mevsimde artık balık bol bulunuyor. Mümkünse haftada bir, hiç değilse ayda bir olsun balık tüketin. Uzmanlar kızartmayı tavsiye etmiyor. Daha sağlıklı olması açısından fırında veya buğulama şeklinde pişirilmişini tercih edin…

Soğan: Salatalarınıza bol bol soğan koyun, hatta yemeklerin yanında taze soğan yiyin. Hem C vitamini var hem de vücut direncini artırıyor.

Pekmez: Her sabah bir kaşık üzüm veya karadut pekmezi, hem gün içinde size enerji verecek hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Havuç: Göz için iyi olduğu bilinen A vitamini deposu havuç, aynı zamanda solunum sistemine oldukça faydalıdır. Mümkünse sabahları havuç suyu için. Yemeğin yanına havuç rendesini bol limon ve biraz zeytinyağı ile tüketin

Baharatları da unutmayın

Özellikle bol C vitamini içeren kırmızı biber ve karabiberi sofranızdan eksik etmeyim Vitamin ve mineral açısından zengin olan karabiber enerji verir. Aynı zamanda antibiyotik etkisine sahiptir.

Vücut direncini arttıran bir diğer yiyecek de zencefil.  Güçlü antioksidan ve antienflamatuar olan zencefili salata ve çaylara ekleyebilirsiniz.