Yaşam

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele

BM Genel Kurulu kararı ile 1999 yılında, 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ (International Day for the Elimination of Violence against Women) olarak ilan edidi.

Günün amacı, dünya çapında kadınların tecavüze , aile içi şiddete ve diğer şiddet türlerine maruz kaldığı konusunda farkındalık yaratmak ; Üstelik günün amaçlarından biri de meselenin boyutunun ve gerçek mahiyetinin çoğunlukla gizlendiğinin altını çizmek.

Birleşmiş Milletler Mesajı

Dünya çapında neredeyse her üç kadından biri hayatında en az bir kez fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Ancak devlet yardımının yalnızca yüzde 5’i toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin ele alınmasına, yüzde 0,2’den azı ise önlenmesine gidiyor. Kadın örgütlerine, mevzuata, adalete ve hayatta kalanlara yönelik hizmetlere daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Bu Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü (25 Kasım), 16 günlük aktivizm kampanyamız UNiTE’nin başlangıcını işaret ediyor! Kadına ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Önlemek için Yatırım Yapın ve eylem talebinde bulunun. Mesajı yayın: Mazeret yok!

BM Link