Kitaplık

Kadın Kahramanın Yolculuğu

Mitolojik bir eser olarak değerlendirilen Kadın Kahramanın Yolculuğu kitabı, kadın bir kahraman olmayı çeşitli noktalardan ele alıyor. Dişil iyileşme sürecinin 10 adımlı haritasını çizen yazar Maureen Murdock, dişil değerlerin önemini ortaya koyuyor. Ayrıca yazar, kadın kahramanların dişil özelliklerden arındırılmış kahramanlar olarak gösterilmesine karşı çıkıyor. Dişil özelliklerin zayıflık olarak gösterildiğini söyleyen Murdock, kadın kahramanın hayatı boyunca devam eden yolculuğunu anlatıyor. Güçlü ve cesur olmak için kadınsal özelliklerden arınmak gerektiği fikrine karşı çıkarken dişil değerlere neden ihtiyaç duyulduğu ve kadın olmanın eksiklik olmadığı fikirleri üzerinde duruyor. Kadının işlevinin erkek kahramanın yolculuğuna yardım etmek değil kendi yolculuğunu yapmak olduğunu anlatıyor.

“Kadın Kahramanın Yolculuğu” adlı kitabı neden okumalısınız?

Mitolojik konulara ilgili olan herkes tarafından okunabilecek bir eser olan Kadın Kahramanın Yolculuğu, sadece kadınlara değil dişil tarafıyla barışmak isteyen erkeklere de hitap ediyor. Eril ve dişil dengesinin sağlanması gerektiğini anlattığı eseri tutkulu bir dille ele alan yazar, yolculuğun başlaması için dişil değerlerden arınmaya ihtiyaç olmadığını savunuyor. Kadın kahramanın başarısının erkek kahraman üzerinden ölçülmesine karşı çıkarak anaerkil dünyanın yeniden hatırlanması gerektiğini vurguluyor. Mitler, masallar ve kadim semboller üzerinden dişil değerlere duyulan ihtiyacı anlatıyor. Kendini yetersiz gören kadınlar için rehber niteliğinde hazırlanan kitap, kadınların tam potansiyellerini keşfetmesine ve kendi sesini bulmasına yardımcı oluyor. Kadınların yaptığı ruhanî yolculuğu betimleyen Maureen Murdock, kadın psikolojisinin zengin alanlarına değiniyor. Kadınların erkek kahramanlar gibi bir yolculuğa çıkması gerekmediğini, zaten bütün mitolojide kadınların var olduğunu anlatıyor.

Bunları biliyor muydunuz?

272 sayfadan oluşan Kadın Kahramanın Yolculuğu, Beyaz Baykuş Yayınları tarafından ilk olarak 2022 yılında basılır. Eserin orijinal dilinden çevirisi, Ayşe Deniz Yurdakul tarafından yapılır. Onlarca farklı dile çevrilmiş olan kitap, ataerkil düzene alternatif bir yolculuk sunar. Tüm dünyadaki kadınların bilincine etki eden bir kitap olarak vücut bulan eser, senarist ve yazarlar tarafından kadın kahramanın yolculuk modeli olarak benimsenir. Tek bir yolculuk tipinin mümkün olmadığını söyleyen yazar, farklı deneyimleri içeren yeni bir model ortaya koyar. Kendi deneyimleri ve Tanrıçaların kolektif bilgeliğinden ilham alan terapist yazar Maureen Murdock, dişil bir dünya üzerine düşünür. Murdock, kadın kahramanların erkeğe bağımlı ya da kontrol altında olması gerektiği düşüncesine karşı çıkar. Tanrıça imajlarının üstü kapalı olduğunu söyleyen yazar, yeni mitler ve kadın kahramanlar yaratılması gerektiğini savunur.

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Bu kitabı sevenler Gülüzar Özev’in Tanrıçalar-Mitolojide Kadınlar isimli kitabını da beğenebilir. Kahraman yolculuğuna farklı bir açıdan bakmak isterseniz Joseph Campbell’in Kahramanın Sonsuz Yolculuğu isimli eserini okuyabilirsiniz.

Kadın Kahramanın Yolculuğu

Yazar: Maureen Murdock
Yayınevi: Beyaz Baykuş
Dili: Türkçe
Kapak: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Yılı: 2022
Sayfa Sayısı: 272 Sayfa