FilmGenel

İsyancı… Uyumsuz… Dahi…

“EMILY” dünyanın en ünlü yazarlarından biri olan Emily Brontë’nin yaşamını anlatıyor. Ölümsüz edebiyat klasiği olan Uğultulu Tepeler (Wuthering Heights) bu kadar ünlü olmasına rağmen, yazarın kısacık hayatında yazdığı tek romandır.

Film, Emily Brontë’nin ufuk açıcı romanı “Uğultulu Tepeler”e ilham veren kendi gotik hikayesini hayal ediyor. Annesinin ölümünün peşini bırakmayan Emily, aile hayatının sınırları içinde mücadele ediyor, sanatsal ve kişisel özgürlüğün özlemini çekiyor ve böylece yaratıcı potansiyelini tüm zamanların en büyük romanlarından birine kanalize etme yolculuğuna başlıyor.

Emily

Emily (2022)

Filmi seyrederken gerçekten de kendinizi bir anda Uğultulu Tepeler kitabının içinde bulabilirsiniz. Bu arada, Mansfield Park, Bedazzled, A.I. Artificial Intelligence, The Importance of Being Earnest ve Timeline filmlerinden tanıdığımız Frances O’Connor hem filmin senaryosunu yazdı hem de yönetmenliğini yaptı.

Film Ekibi

Yönetmen: Frances O’Connor
Senaryo: Frances O’Connor
Yapımcılar: Jo Bamford, David Barron, Robert Patterson, Piers Tempest
Oyuncular:Emma Mackey, Fionn Whitehead, Oliver Jackson-Cohen, Alexandra Dowling, Amelia Gething, Adrian Dunbar, Gemma Jones
Müzik: Abel Korzeniowski
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Ülke: İngiltere
Orjinal dil: İngilizce
Süre: 130 Dakika

Daha Fazla Bilgi

IMDB – Emily

Wikipedia – Emily

Uğultulu Tepeler kitabı hakkında: Emily Brontë'nin tek romanı. İlk kez 1847 yılında Ellis Bell ismi ile yayımlandı. Emily öldükten sonra kız kardeşi Charlotte, eserin ikinci baskısını Emily'nin gerçek ismi ile yayımladı. Eserin ismi konu aldığı hikâyenin merkezî figürlerinden olan bir malikâneden gelmektedir.

Bugün İngiliz edebiyatının klasiklerinden sayılan roman ilk yayımlandığında hem olumlu hem de olumsuz tepkilerle karşılaşmıştır. İç içe geçen yenilikçi yapısı karışık tepkiler almıştır. Her ne kadar ilk başlarda Charlotte Brontë'nin Jane Eyre isimli eseri Brontë kardeşlerin yayımladığı en iyi çalışma olarak tanınmış olsa da, sonradan gelen eleştirmenlerin çoğu Uğultulu Tepeler'in özgünlüğü ve başarısının onu Brontë kardeşler tarafından çıkarılmış en iyi eser yaptığını öne sürmüşlerdir.