FilmTarihden

İlk Türk kadın hükümdar Tomris

Film bozkırların efsanevi kraliçesi Tomiris’in yaşam hikayesidir. Tomiris (Tomris), M.Ö. 6. yüzyılda yaşamış efsanevi bir figürdür ve Türk dünyasında önemli bir yeri vardır. Kaderinde yetenekli bir savaşçı olmak, yakınlarının kaybından sağ çıkmak ve İskit/Saka kabilelerini kendi yetkisi altında birleştirmek vardır.

Bozkırların efsanevi kraliçesi Tomiris

Film, Tomris Hatun’un doğumundan başlayarak Sakaları birleştirmesini, hükümdarları olmasını ve pers kralı Kiros’a karşı savaşını anlatıyor.

Tomris, kocasının ölümü üzerine tahta geçmek zorunda kalır. Bu sırada İskit-Saka İmparatorluğu dağılmak üzeredir. Ancak onun askeri dehası, taktiksel ve siyasi becerileri imparatorluğun yeniden Orta Asya’nın hakimi haline gelmesini sağlar. Pers İmparatorluğu ile yaptığı savaşta ordusunu komuta eden Tomris, savaşı kazanıp Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı adını Türk ve dünya tarihine yazdırır.

Tomris Hatun tarihte bilinen ilk Türk kadın hükümdardır. M.Ö 6. yüzyılda yaşamış, büyük saka hükümdarı Alp Er Tunga’nın torunu olarak bilinir. Aynı çağda Pers ve Medya’da hüküm süren Ahameniş İmparatorluğu ile büyük bir mücadeleye girişmiştir.

Tomiris (Tomris) – 2019

Tomris, Akan Satayev tarafından yönetilen bir 2019 Kazak filmidir. Filmi
Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından desteklemiş. Tomris Hatun ile ilgili bir film fikri Aliya Nazarbayeva tarafından gündeme getirildi. Çekimler Aralık 2017’de başladı ve sahneler Kazakistan’ın farklı yerlerinde çekildi.

Film Ekibi

Yönetmen: Akan Sataev
Yapımcı: Aliya Nazarbayeva, Svetlana Nam, Erkebulan Dayirov
Senaryo: Aliya Nazarbayeva, Timur Zhaksylykov
Oyuncular: Almira Tursyn, Aizhan Lighg, Gassan Mesud, Berik Aitzhanov, Adil Akhmetov, Erkebulan Dayirov, Azamat Satibaldi
Müzik: Renat Gaisin, Alim Zairov
Görüntü yönetmeni: Khasan Kydyraliyev
Tür: Aksiyon, Drama, Tarih
Süre: 2 saat 36 dakika
Ülke: Kazakistan
Dil: Ön Türk Dilleri

Daha Fazla Bilgi

IMDB – Tomris
Wikipedia – Tomris