BilimGenelTarihden

Hiç aklında yokken bir buluşa imza atan kadın

Otomobil sileceği buluşunu bir kadının yaptığını biliyor muydunuz? Hem de kadın haklarının çok gerilerde olduğu 1900’lü yıllar Amerika’sında. Her şey Alabamalı bir genç kadının karlı bir New York gününe denk gelmesiyle başladı.

1902’nin soğuk bir kış gününde, New York’ta bir tramvay yolculuğu yapan genç bir kadın, bu yolculuğun onu bir buluş yapmaya yönelteceğini bilmiyordu. Alabama’dan New York’a ziyarete gelen bu kadın Mary Anderson’dı. Hiç durmadan yağan yağmur nedeniye aracın dışını göremeyen Mary, tramvay şoförnün önünü görmekte zorlandığını ve sık sık yan camı açıp önünü görmeye çalıştığını fark etti. Camın her açılışıyla birlikte aracın içine buz gibi bir hava giriyordu. Yağmur kar yağışına döndüğünde ise, şoför ara sıra aracı durdurup, elindeki uzun saplı fırçayla camları temizliyordu. Mary yol boyunca diğer araçlarda da aynı durumu gözlemledi. Uzun, sıkıntılı ve dondurucu yol boyunca bu sorunun nasıl çözülebileceğini düşündü.

New York ziyareti sonrasında Alabama’ya dönen Mary hemen kolları sıvadı. Bir takım çizimler yaparak, arabanın içinden camların nasıl silinebileceği konusunda aylar boyunca çalışmalar yaptı. Sonunda bir prototip üzerinde karar verdi. Bir tasarımcıyla anlaştı ve yerel bir şirketin çalışan bir model üretmesini sağladı. Direksiyon simidinin yakınına monte edilen bir kol kullanılarak çalıştırılabilen, ahşap ve kauçuktan yapılmış bir silecek kolu seti. Aradan bir yıl bile geçmemişti. Patent başvurusu 18 Haziran 1903’te yapıldı. 10 Kasım 1903 yılında 17 yıllık bir patent aldı.

Başlangıçta çok kişi Mary’nin ön cam sileceği icadına karşı temkinli davrandı ve bunun sürücülerin dikkatini dağıtacağını düşündü. Ancak 1916’ya gelindiğinde ön cam silecekleri çoğu araçta standart hale geldi. Bu arada,

Aynı zamanda 1917 yılında otomatik ön cam sileceğini de bir kadın tarafında icat edildi. Charlotte Bridgwood, Mary’nin manuel cam temizleyicisi fikrini geliştirdi. “Fırtına Ön Cam Temizleyicisi” adını verdiği buluşuna 1917 yılında patent aldı.

Peki kimdi bu Mary Anderson?

Mary Elizabeth Anderson, John C. ve Rebecca Anderson’ın ikinci çocuğu olarak 19 Şubat 1866 yılında Alabama’da doğdu. Babasının büyük bir çiftliği ve çok geniş arazieri vardı. Ablası Fannie ile birlikte çiftlikteki hayvanlarla zaman geçirmeyi seviyordu. Ancak henüz 4 yaşındayken babasını kaybetti. Çiftliği yönetmek anne ve iki küçük kıza kalmıştı. Çiftlikte hayvanlara bakmayı, bağcılık ve şarapçılığı öğrendi. 23 yaşına geldiğinde çiftliği satıp Alabama’nın Birmingham kasabasına yerleştiler.

Mary bu yeni evlerinde, müteahhitlik ve emlak işine girmeye karar verdi ve Highland Bulvarı’nda Fairmont Apartmanlarını inşa etti. Aradan dört yıl geçmişti. Çiftlik hayatını daha çok sevdiğini anlayan Mary, Kaliforniya’ya gitti. Burada bir sığır çiftliği ve bağ işletti. Bir yandan da şarap işine girdi. Ancak bu macera da ancak beş yıl sürecekti…

Bir gün annesi Mary’ye mektup yazarak Birmingham’a geri dönmesini istedi. Teyzesi hastalanmıştı ve artık yaşlanan annesi çaresiz durumdaydı. Mary vakit geçirmeden yola çıktı.

Yıl 1898’di ve Mary 32 yaşındaydı. Bütün aile bir araya gelip, birbirine destek olmaya karar verdiler. Annesi ve teyzesini alıp Fairmont Apartmanları’na taşındılar. Kız kardeşi Fannie ve kocası GP Thornton da yanlarına taşındı.

Zeki ve yaratıcı olan Mary’nin eğitimi bilinmiyor. Hiç evlenmedi. Ölene dek ailesiyle birlikte yaşadı. 27 Haziran 1953’de 87 yaşında hayata veda etti.

Mary Anderson
Mary Anderson cam sileceği icadı 1903
Charlotte Bridgwood
Charlotte Bridgwood otomatik cam sileceği icadı 1917