Film

Frankenstein’a ilham veren hayat: Mary Shelley

Bir çok filmlere ve dizilere konu olan Frankenstein karakterinin yaratıcısı ve kitabın yazarının kadın olduğunu biliyor muydunuz? Hem de 18. yy sonlarında dünyaya gelen genç bir İngiliz kadını tarafından. İşte bu en büyük ve biricik aşkı, en karanlık yaratılışına ilham veren Mary’nin gerçek hikayesi.

16 yaşındaki Mary Wollstonecraft Godwin, şair Percy Bysshe Shelley ile kaçtığında ailesi dehşete düşer. Genç ve tutkulu Mary ilk başta radikal romantikler arasında güzel günler yaşar. Ancak zaman geçtikçe Percy’nin ihanetleri ve düşüncesizlikleri ilişkilerini test etmeye başlar. Bir gün, Lord Byron’ın Cenevre’deki malikanesine yaptığı bir gezide, Mary’ye bir hayalet hikayesi yazması teklif edilir. Kalp kırıklığı deneyimlerinden ve insanlığın karanlık yanından yararlanarak, edebiyat dünyasını yüzyıllar boyunca şekillendirecek bir eser olan Frankenstein’ı yaratır.

Mary Shelley, Mary Wollstonecraft Godwin’in o dönemin en gözde romantik şairlerinden Percy Shelley ile başlayan aşkını ve akabinde Frakenstein’ı yazmasına kadar uzanan hikâyesini ele alıyor.

Mary Shelley (2017)

Ancak o zamanların önyargıları, romanın Percy Shelley’e atfedilmesine neden olunca, Mary’yi bir kadının olduğu gibi yazar olabileceğini kanıtlamak için romanın kendisine ait olduğunu iddia ederek mücadele etmeye zorlar. Mary’nin bu mücadelesi ve geleneklere baş kaldırması o zamanın feministlerine de cesaret vermişti.

Film Ekibi

Yönetmen: Haifaa Al-Mansour
Senaryo: Emma Jensen, Haifaa Al-Mansour
Oyuncular: Elle Fanning, Douglas Booth, Tom Sturridge, Bel Powley, Stephen Dillane, Ben Hardy, Maisie Williams, Joanne Froggatt, Derek Riddell, Hugh O’Conor
Tür: Biyografi, tarih, drama, romantik
Süre: 121 dakika

Daha Fazla Bilgi

IMDB – Mary Shelley

Wikipedia – Mary Shelley