YaşamYazılar

Eylül’de tatil bir başka güzel

Yaz bitiyor ama tatil bitmedi. Zaten tatil hiç bitmez. ‘Biraz nefes, bir şehir veya mekan değişikliği’ ihtiyacı olduğu her zaman tatil zamanıdır. Tabii olanaklar elverdiği sürece. Şimdi sakin veya romantik tatil sevenlerin mevsimi… Eylül ayı, hem romantik, hem de eğlenceli bir tatil yapmanın tam zamanı…

Kalabalıktan, gürültüden uzak eşinizle sevgilinizle baş başa romantik ve güzel bir tatil yapmak istiyorsanız veya ‘Tek başıma kalıp kafamı dinlemek istiyorum’ diyorsanız bavulları hazırlayın. Okullar açılıyor, tatil yöreleri tenhalaştı. Üstelik uçuk fiyatlar gerilemeye başladı.

Ancak eylül tatili yapmak için önce oturup karar vermelisiniz. Nasıl bir tatil olmalı? Nereye gitmeli. Unutmayın geceler serin olur, bavulunuza kalın bir şeyler koymayı da unutmayın. İşte her zevke hitap eden Türkiye’nin eylül ayında gidilecek tatil yöreleri.

Yaza dolamadım, deniz ve güneş olsun

Yazın çok çalıştınız veya fırsat bulup kendinizi kumsallara atamadınız. Güneşlenmek, yüzmek, miskinlik yapıp dinlenmek istiyorsunuz. Geceler de eğlenceli ve hareketli olsun. “Güneşlenelim, yüzelim, miskinlik yapalım geceleri de eğlenelim” düşüncesindeyseniz, rotanız Ege veya Akdeniz sahilleri. Hava hala sıcak, deniz tam kıvamında…

Su sporları da yapmak istiyorsanız: Çeşme, Datça, Marmaris ve Bodrum’un tam zamanı… Rüzgar çok sert değil, deniz dalgasız.

Macera ve Aksiyon

Yaşınız kaç olursa olsun kanınız kıpır kıpır. Atlayın motora, ege kıyılarını keşfedin. Adrenalin seviyorsanız, Fethiye’de Yamaç Paraşütü, Selçuk’ta paraşüt… Rafting denemek istiyorsanız Karadeniz bölgesi eylülde sizin tatil adresiniz. Tatil ve macera bir arada sevenlerdenseniz Gökçeada’ya gidin. Çadırda kalıp, surf ve kiteboard yapabilirsiniz.

Deniz sevdası gibisi yok

Daha önce mavi tura çıktıysanız, tadı damağınızda kalmıştır. Ama hiç gitmediyseniz hazırlanın. Yarı sezon, indirimler başladı. Kafa dengi arkadaşlarınız da varsa tadına doyum olmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Gün içinde Ege ve Akdeniz’in inci gibi koylarında güneşle kucaklaşmak, turkuaz sulara atlamak iyi gelecektir. Serin eylül gecelerinde de teknede veya uğradığınız koylarda huzurlu ve eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

“Beni benimle bırakın”

Kalabalık olmasın, aksiyona gerek yok. Sessiz sakin, komple huzurlu bir tatil istiyorsanız daha az merkezi yerleri tercih edin. Sabah güzel bir kahvaltı, doğada yürüyüş, bol bol kitap okuyup sohbet etmek, ağaçların altında birbirinize sarılıp gökyüzünü seyretmek… Yani “Kafamızı dinleyip birbirimizle ilgilenmek istiyoruz” diyorsanız Sapanca, Bolu, Bozcaada, Olimpos tercihleriniz arasında olabilir