Yaşam

Eşitlik ‘yaklaşık 300 yıl uzakta’

Birleşmiş Milletler (BM), 8 Mart 2024 ‘Dünya Kadınlar Günü’nde dünya çapında kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesini artırmaya yönelik bir plan başlattı. BM, ‘Kadınlara ve kız çocuklarına yatırım yapma konulu’ bir toplantıda ayrıntıları açıkladı. Yeni BM Sistem Genelinde Cinsiyet Eşitliği Hızlandırma Planı, “kadınları ve kız çocuklarını genel olarak işimizin merkezine yerleştirmeyi taahhüt ediyor”.

“Eşitliğin zamanı geldi. Bunu başarmak için söylemi kaynaklarla eşleştirmeliyiz” diyen BM Genel Sekreteri António Guterres, sözlerine şöyle devam etti: “Kadınlara ve kız çocuklarına yatırım yapmalı, ilerlemeyi hızlandırmalı ve hepimiz için daha iyi bir dünya inşa etmeliyiz. Kadınların ve kız çocuklarının ihtiyaçlarına cevap veren politikaları, bütçeleri ve yatırımları tasarlamak ve uygulamak için dünya çapındaki hükümetleri destekleyeceğiz.”

BM Genel Sekreteri Guterres, mevcut değişim hızıyla kadınlar için tam yasal eşitliğin yaklaşık 300 yıl uzakta olduğunu, şimdi harekete geçilmediği takdirde, 2030 yılına gelindiğinde 340 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu hâlâ aşırı yoksulluk içinde yaşayacağını vurguladı. Bu sayı erkekler ve oğlan çocuklarından yaklaşık 18 milyon daha fazla olduğunun altını çizerek “Bu, kadınlara ve kız çocuklarına hakarettir ve daha iyi bir dünya inşa etme çabalarımızı frenlemektedir. Değişimin hızını büyük ölçüde artırmalıyız” dedi.

Üç öncelikli eylem alanı

Kadınlara ve kız çocuklarına yatırımı gerçeğe dönüştürmek için üç öncelikli eylem alanını olduğunu söyleyen BM Genel Sekreteri Guterres, ilk adımın sürdürülebilir kalkınma için uygun maliyetli, uzun vadeli finansmanı acilen artırmak olduğunu belirtti.

İkinci adım ise, hükümetlerin yeni başlattığı plan gibi çabalarla kadınlar ve kız çocukları için eşitliğe öncelik vermesini gerektiriyor ve nihai eylem alanı, ihtiyaçları karşılayan politika ve programlara yatırım yapılmasına yardımcı olabilecek liderlik pozisyonlarındaki kadınların sayısını artırmak.