FilmGenel

Özgür ruhlu bir genç kız: Enola Holmes

Sherlock’un genç yaştaki kız kardeşi, ortadan kaybolan annesini bulmak üzere yola koyulur. Hem ünlü ağabeyini kurnazlıkla alt eden hem de gizemli, genç bir lordu çevreleyen tehlikeli bir komployu ortaya çıkaran Enola, bu süreçte başlı başına bir süper dedektife dönüşür.

İngiltere, 1884…Kadın hakları ve eşitlik alanında ilerlemek anlamında toplumun genelinde aynı istek var. Değişimin artık kaçınılmaz. Enola’nın annesi Eudoria, aktif çalışan bir feminist grubunun lideri ve kızının eğitimine çok önem veriyor.

Enola Holmes, 16. doğum gününün sabahı uyandığında annesinin bir anda ortadan kaybolduğunu ve arkasında tuhaf hediyeler bıraktığını görür. Ancak nereye ve neden gittiğine dair görünürde hiçbir ipucu yoktur. Özgür ruhlu bir çocukluktan sonra, Enola birdenbire kendisini kardeşleri Sherlock ve Mycroft’un gözetiminde bulur ve her ikisi de onu “düzgün” genç bayanlar için bir sıkıcı ve disiplinli bir okuluna göndermeye kararlıdır. İsteklerini yerine getirmeyi reddeden Enola, annesini Londra’da aramak için kaçar. Ancak yolculuğu onu genç bir kaçak Lord’u çevreleyen bir gizemin içinde bulunca, tarihin akışını tersine çevirmekle tehdit eden bir komployu ortaya çıkarırken Enola, kendi başına bir süper dedektif olmaya karar verir ve ünlü ağabeyini alt eder.

Enola Holmes (2020)

Kız çocuklarının geleceğinin iyi bir evlilik yapması olarak görüldüğü 19. yüzyıl başlarında, kadınların ‘sınıf ayrımına son ve eşitlik’ için mücadeleleri aslında filmin ana konusunu oluşturuyor.

Film Ekibi

Yönetmen: Harry Bradbeer
Yapımcı: Mary Parent, Alex Garcia, Ali Mendes, Millie Bobby Brown, Paige Brown
Senaryo: Jack Thorne
Oyuncular: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, Sam Claflin, Henry Cavill, Helena Bonham Carter, Fiona Shaw, Louis Partridge, Adeel Akhtar, Susie Wokoma, Frances de la Tour, Burn Gorman.
Müzik: Daniel Pemberton
Görüntü yönetmeni: Giles Nuttgens
Süre: 123 dakika

Daha Fazla Bilgi

IMDB – Enola Holmes

Wikipedia – Enola Holmes

Resmi Sitesi

Film Afişi