FilmGenelÖzel

Dünyanın kaderini değiştiren kadın: Marie Curie

Marie, 19. yüzyılın sonlarında Paris’in erkek egemen toplumunda, bariz parlaklığına rağmen çığır açan araştırmasını ilerletmek için mücadele eden son derece tutkulu bir bilim insanıdır. Yeni, çılgın ve inanılmaz fikirlerle doludur. Ancak dönemin görüş yapısı ve tabuları nedeni ile bir türlü sesini duyuramaz ve aklında olan yeni fikirler için bilim adamları konseyinden onay verilmez.

Yine zorlu bir konsey karşılaşması ardına Marrie yolda sinirli bir şekilde hızla yürürken gelecekteki eşi Pierre ile çarpışır ve ona orada aşık olur. Pierre’de genç ve heyecan dolu bir bilim insanıdır ve birbirleri ile hızlı bir şekilde anlaşırlar. Bilim adamı arkadaşı ve müstakbel kocası Pierre Curie ile güçlerini birleştirip ortak çalışmalarını sürdürür ve bir süre sonra da evlenirler.

Evliliklerinin ardına Marrie Curie adını alan gen kadın artık konsey üyelerine karşı tek başına değildir ve yanında kocası ile birlikte bu savaşa devam eder. Curie’nin keşiflerinin dehası ve ardından gelen Nobel ödülü, sadık çifti uluslararası ilgi odağı haline getiriyor.

Ancak trajik bir kazanın ardından eşini kaybeden Marie, devrim niteliğinde keşiflerle sonuçlanan çalışmalarını tek başına ilerletmeye devam etmek zorunda kalır.

Radioactive (Radyoaktif) – 2020

Nobel Ödülü alan ilk kadın Marie Sklodowska-Curie’nin ve dünyayı değiştiren inanılmaz gerçek hikayesi. Filmin yönetmenliğini, İran asıllı Fransız kadın yönetmen Marjane Satrapi yapıyor.

Film Ekibi

Yönetmen: Marjane Satrapi
Senaryo: Jack Thorne, Lauren Redniss
Yapımcı: Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster
Oyuncular: Rosamund Pike, Sam Riley, Aneurin Barnard, Anya Taylor-Joy
Müzik: Evgueni Galperine, Sacha Galperine
Yapım yılı: 2019
Süre: 110 Dakika
Tür: Biyografi, Tarih, Drama

Daha Fazla Bilgi

IMDB – Radioactive

Wikipedia – Radioactive

Filmin resmi sayfası