ÖzelYaşamYazılar

Dünyanın en ünlü kadın marangozu

Şimdi size 36 yaşındaki genç bir kadının 10 yılda ilmek ilmek ördüğü başarı hikayesini anlatacağım… 1987 doğumlu Teksaslı İşletme Fakültesi mezunu ve hayatı boyunca tek çivi bile çakmayı bilmeyen April Wilkerson, bugün dünyanın en ünlü kadın marangozu olmasının hikayesi bu…

25 yaşında üniversiteden yeni mezun olmuş ve 3 yıllık evli genç kadın April, bir gün evinde küçük bir tadilat yaptırmak ister. Eve çağırdığı marangoz bin dolar isteyince kısıtlı bütçesiyle bunu karşılayamayacağını söyler. İşletme mezunu olmasına rağmen henüz kariyer planı olmayan ve arayış içinde bulunan April “Bunu ben yapamaz mıyım? Nasıl olasa vaktim bol denemekten ne çıkar” diyerek kolları sıvar.

Marangozluk konusunda ne eğitimi ne de tek bir bilgisi olmayan April, tadilat için ayırdığı bütçeyle dekupaj testeresi ve elektrikli matkap alır. Kalan parayla da biraz kereste… Daha önce ahşap işleri konusunda hiç deneyimi yoktur. Ve aldığı bu elektrikli aletleri nasıl kullanacağını da bilmez. Evin çevresinden topladığı tahta parçaları, kullanılmış tahta paletlerle deneme yanılma yoluyla aletleri kullanmaya başlar. İlk eseri kavanozlarını ve mutfak malzemelerini koyacağı kiler rafları inşa etmek olur.

Artık ne istiyorsa kafasında planlayıp çizimini yapmaya, ardından da bu projesini gerçekleştirmeye başlar. Kendine bir blog açar. Çalışmalarını videoya çekmeye başlar ve youtube kanalı açarak burada yayınlamaya başlar.

O yıllarda DIY projeleriyle ilgili fazla youtuber olmadığı için takipçi ve izlenme sayısı hızla artmaya başlar. o zamanlar kendisini yeni edindiği becerileri paylaşmaya hazır ve istekli bir acemi ve öğretmen olarak tanımlıyordu.

Amatörlükten profesyonelliğe uzanan yol

Aradan geçen 10 yıl içinde artık işinin ehli olan April’ın Youtube’daki takipçi sayısı 1,5 milyonu geçti. Tabii ki bu on yıl sürekli çalışıp kendini geliştirmekle geçti. Artık yanında kalabalık bir ekip var. Evindeki küçük atölyesini kapatıp kendine dev bir marangozhane açtı. Bir yandan da demir ve kaynak işlerine el attı. 2020 yılında The Wood Shed adında bir mağaza satın aldı ve burayı ticari bir mekana dönüştürdü. Ayrıca web sitesinde ahşap işleme şablonları ve mobilya üretiminin yanı sıra ahşap, aletleri ve kendi ürünlerini satışını yapıyor. Bazı televizyon programlarına konuk olarak katılıyor ve yerel atölyelerde eğitmenlik yapıyor. Bir de History Channel’ın “More Power” programında yardımcı sunuculuk yapıyor. Unutmadan, servetinin de 5 milyon doları aştığı söyleniyor.

April Wilkerson

İşinden çok para kazanmasına rağmen April en sade kıyafetleri giyiyor ve özel hayatı lüks yaşam tarzından çok uzak. Ailesi, köpekleri, arkadaşları ve bir de çok sevdiği işi ona büyük mutluluk veriyor. Son derece mütevazi olan April, kendini şöyle tanımlıyor: “Ben bir Yaratıcıyım. Hayatımı, ihtiyacım olanı satın almak yerine inşa ederek sürdürüyorum. Ayrıca nasıl yaptığımı gösteren videolar da çekiyorum.”

Ben yıllardır zaman zaman April’ın videolarını izliyorum. Evindeki, bahçesindeki her şeyi kendi elleriyle yaptı. Bu güzel, sevimli ve ufak tefek kadının ahşapla yarattığı eserleri sizin de beğeneceğinize inanıyorum. Buyurun linkleri:

April Wilkerson’ın web sitesi: Wilkerdos

April Wilkerson’ın Youtube kanalı: April Wilkerson Youtube

April Wilkerson’ın Instagram hesabı: wilker_dos

April Wilkerson

“Bunu ben yapabiliyorsam herkes yapabilir. Sadece yapmaktan ve inşa etmekten bahsetmiyorum. Hayatınızı değiştirmekten bahsediyorum: Sizi mutlu edecek bir şey bulmak ve ona yönelmek”
April Wilkerson