Yaşam

Dalgalarla dans sevenlere

Dalga sörfü Amerika’da en sevilen deniz sporlarının başında geliyor. Bir tarafında Pasifik, bir tarafında Atlantik okyanusları olan ABD’nin birçok kıyısı dev dalgaların üzerinde sörf tahtasıyla kaymak isteyenler için ideal sahillere sahip.

Büyük dalgayı bekleyen usta sörfçüler için kış ayları ideal. Ancak sörf tahtasının üzerinde yeni durmaya başlamış veya sörfe heves edenler için uygun havalar başlıyor. İşte ABD’nin en popüler dalga sörfü yapılacak yerleri:

Huntington Beach, Kaliforniya

Los Angeles’ın doğusundaki en güzel sahil şeridine sahip olan Huntington Beach, Hollywood’a yakınlığı ve çevredeki binaların çoğalmasına rağmen hala dalga sörfünün en iyi adreslerinden biri.

Ancak büyük dalgayı bekleyen usta sörfçüler için yaz değil, kış ayları daha makbul. Ancak, dalga sörfünü zevk için yapanlar için mevsim başladı.

Waikiki, Hawaii 

Waikiki sörfçülerin adeta kutsal kentidir. Berrak suları, sonu gelmeyecekmiş gibi sürüp giden dalgaları, bulutsuz ve bol güneşli havası, uçsuz bucaksız plajlarıyla dalga sörfünün yapılacağı en güzel yerlerden biri.

Mayıs ayında başlayan sörf mevsimi eylül ayına kadar devam eder. Waikiki aynı zamanda sörfe yeni başlamak isteyenler için en ideal plajlardan biridir.

Encinitas, Kaliforniya

Birçok filmin sörf sahnelerinin çekildiği yer olan Encinitas, her seviyeden dalga sörfçüsü için ideal bir kıyıya ve dalgalara sahip. Kuzey ve güney uçlar usta sörfçülere hitap ederken, Moonlight Beach daha orta seviyedeki sörfçülerin tercih edebileceği dalgalara sahiptir.

Montauk, New York

Küçük bir balıkçı kasabası olan Montauk, kışın kasım ayında New Yorklu usta sörfçülerin hafta sonu kaçağı yapıp, dev dalgalarla sörf yapabildiği dalgalara sahip. Yaz aylarında ise oldukça kalabalık ve nispeten daha az dalgaları olan kıyılarda her kademeden sörfçü rahatlık sör yapabiliyor.

Wrightsville Beach, North Carolina

Wrightsville Beach tuzlu bataklıklar, kumlu bariyer adalarıyla Amerika’nın güneydoğusunda, eski ahşap iskeleler arasında sıkışmış küçük bir kasaba. Başlangıç seviyesindeki sörfçülerin de rahatlıkla dalgalar üzerinde kayabildiği bu sahilde yaz aylarında çocuklar için dalga sörfü kampları da düzenlenmektedir.

Figen Onur – New York – POSTA212, May 29, 2014