GurmeYaşam

Kahve sağlığa zararlı mı yararlı mı?

Kahve pratik olarak sağlıklı bir besindir: Efsane mi gerçek mi?

Kahve sağlık yararları sunuyor mu?
Geçmişteki araştırmalar kahvenin karanlık bir tarafı olabileceğini ima ederken, daha yeni araştırmalar aslında sağlığa faydaları olabileceğini öne sürüyor.

Neden dönüş? Diyetin sadece bir yönüne bakmak ve onu bir sağlık durumuyla ilişkilendirmek zordur çünkü rol oynayabilecek pek çok başka faktör vardır. Örneğin, kahve üzerine yapılan erken araştırmalar, ağır kahve içenlerin de tütün kullanmaya ve hareketsiz kalmaya eğilimli olduklarını her zaman hesaba katmadı.

Daha yeni çalışmalar bu tür faktörlere göre ayarlandığında, kahve ile azalmış ölüm oranı arasında olası bir ilişki buldular. Kahve şunlara karşı bir miktar koruma sağlayabilir:

Parkinson hastalığı
2 tip diyabet
Karaciğer kanseri dahil karaciğer hastalığı
Kalp krizi ve felç
Kahve, çoğunlukla yüksek kafein içeriği nedeniyle hala potansiyel risklere sahiptir. Örneğin geçici olarak tansiyonu yükseltebilir. Hamile olan, hamile kalmaya çalışan veya emziren kadınların kafein konusunda dikkatli olmaları gerekir. Yüksek kaynatılmış, filtrelenmemiş kahve alımı, kolesterol seviyelerinde hafif bir artış ile ilişkilendirilmiştir.

Alt çizgi? Kahve alışkanlığınız muhtemelen iyidir ve hatta bazı faydaları olabilir. Ancak, mide ekşimesi, sinirlilik veya uykusuzluk gibi kahvenin yan etkileri varsa, azaltmayı düşünün.