Yaşam

Centilmenlik kurallarını değiştirdik

Evet biz yaptık… Çalışan, kariyer sahibi kadınlar… Farkına bile varamadan erkek neslini değiştirdik. Tabii ki genelleme yapmak hata olur ama centilmenliğin kuralı da kitabı da artık eskisi gibi değil. Kapı açan, sandalye tutan, sigara yakan, hesabı ödeyen erkek tipi mazide kaldı.

Ne demiştik… Evet zaten hepimiz biliyoruz, yaşıyoruz, farkındayız. Geleneksel centilmenlik kurallarının artık değişikliğe uğradığını ve bazı durumlarda, hatta genellikle, kadın ile erkeğin birlikte yemeğe çıktığında hesabın ortak ödendiği bilimsel araştırmalar sonucu rapora döküldü.

Erkekleri “otomatik para çekme makinesi” gibi gören kadınların durumlarını bir kez daha gözden geçirmelerinde yarar olduğunu vurgulayan “CNN-Para” sitenin yayımladığı incelemeye göre günümüzde kurallar şöyle işliyor:
– Girişimi kim başlatırsa, parayı o öder: Örneğin erkeği yemeğe kadın davet etmişse, parayı da onun ödemesi gerekiyor. Davet eden erkekse ödemeyi o yapar.
– Çiftler uzun süredir çıkıyor ve parayı hep erkek ödüyorsa, artık kadının da elini çantasına atmasının zamanı gelmiş demektir.
– Kadın erkekten daha zenginse ve bu biliniyorsa, ödemeyi onun yapmasında sakınca bulunmuyor. Ancak bu, parayı her zaman kadın ödeyecek anlamına da gelmiyor.
– Yemek ve arkasından sinema ya da tiyatroyu içeren bir gece planlanmışsa; bu durumda biletleri kim almışsa, diğeri yemeği üstlenmeyi teklif edebilir.

Bununla birlikte 40 yaşın üstündeki çiftler söz konusu olduğunda ödemenin yine de erkek tarafından yapılmasının beklendiği araştırma sonuçlarında yer almış. Bu durumda kadının kendini daha güvende hissettiği, erkeğin ise geleneksel rolünü üstlendiği için mutluluk duyduğu belirtiliyor.

Hadi kadınlar, erkekleri mutlu yapın. Ara sıra hesabı o ödesin, paylaşayım demeyin. Evde sizin de yapabileceğiniz ufak tefek tamirat işleri de varsa bırakın o yapsın.