Kitaplık

Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği

Sümerler’in bereket kültünü ve aşk tanrıçası İnanna’yı daha yakından tanımak ister misiniz? Öyleyse Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği kitabı tam size göre olabilir. Muazzez İlmiye Çığ, Sümer tanrıçası İnanna hakkında yaptığı çalışmaları bu kitapta bir araya getiriyor. İnanna ve fahişelik kültü üzerine yazılan eser, okuyucuyu kadim tarihte büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Gelin, yazarın bu değerli eserine kısaca göz atalım.

“Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği” adlı kitabı neden okumalısınız?

Muazzez İlmiye Çığ’ın yazdığı Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği; okuyucuyu, dinler tarihi ve mitoloji bağlantılar üzerine ufuk açıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Sümer tabletleri ve dinî metinlerden alıntılar yapılan eser, Sümer mitolojisine ışık tutuyor. Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği, üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde kutsal kitaplarda yer alan Sümer etkisi anlatırken ikinci bölümde İnanna’nın hikâyesine değiniliyor. Son bölümde ise Mabet Fahişeliği ile ilgili araştırmalar anlatılıyor. Dinler tarihi ile Sümerler arasındaki bağlantılara değinen kitap, okuyucu için farklı bir bakış açısı sunuyor. İçeriğinde dinî tasvirler de bulunan kitap, Muazzez İlmiye Çığ’ın uzun yıllar süren Sümer tarihi araştırmalarının bir sonucunda meydana geliyor. İnanna’nın öyküsüne tanıklık eden okuyucu, birçok dinî metinden örnekler ile karşılaşıyor. Kitapta okuyucuya tarihî bilgiler verilirken akıcı bir dil kullanılıyor. Efsane ve mitolojilerin iç içe geçtiği yapıt, okuyucu için kısa hikâyeler barındırıyor. Okuyucular, araştırma ve mitoloji kategorisindeki bu kitap ile tapınak fahişeliği ve İnanna hakkında daha detaylı bilgilere ulaşıyor. Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği, Sümer tarihine ve mitolojiye ilgi duyan okuyucular için kıymetli eserler arasında bulunuyor.

Bunları biliyor muydunuz?
Dünya çapında tanınan Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Hitit ve Sümer tarihine yönelik araştırmalar yapan biri. Yazar; Sümer, Akad ve Hitit dillerindeki toplam 74.000 tabletin belgelenmesi ve tanıtılmasına öncülük eden isimler arasında bulunur. Muazzez İlmiye Çığ, Sümeroloji ve eski Türk tarihi üzerine yurt içi ve yurt dışında birçok konferans yaparak bu kültürlerin anlaşılmasını sağlar. Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği eseri, yazarın uzun yıllar süren araştırma ve çalışmalarının bir ürünü. Kaynak Yayınları tarafından basılan kitap, Sümer tarihine ışık tutan değerli eserlerden biri kabul edilir. 88 sayfadan oluşan yapıt, Sümer Tanrısı İnanna’yı ve diğer dinler ile bağlantılarını okuyucuya tanıtmak için yazılır.

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz:
Muazzez İlmiye Çığ’ın kaleme aldığı Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği adlı eseri beğendiyseniz yazarın Hititler ve Hattuşa İştar’ın Kaleminden, Kur’an, İncil ve Tevrat’ın Sümerdeki Kökeni ve Atatürk ve Sümerliler adlı eserlerine de göz atabilirsiniz.

Yazar: Muazzez İlmiye Çığ
Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları
Kapak: Ciltsiz
Baskı Yılı: 2005