FilmÖzel

Bazı şeyler uğruna savaşmaya değer

The Woman King (Kadın Kral) 18. ve 19. yüzyıllarda Afrika’nın en güçlü devletlerinden biri olan Dahomey Krallığı’nda yaşanan gerçek olaylardan esinlenen tarihi bir destan.

Film,1800’lü yıllarda Afrika Dahomey Krallığı’nı dünyanın şimdiye kadar gördüğü hiçbir şeye benzemeyen beceriler ve vahşetle koruyan, tamamı kadınlardan oluşan savaşçı birlik olan Agojie’nin dikkat çekici hikayesidir. Gerçek olaylardan ilham alan The Woman King, yeni nesil askerleri eğiten ve onları yaşam tarzlarını yok etmeye kararlı bir düşmana karşı savaşa hazırlayan General Nanisca’nın duygusal açıdan destansı yolculuğunu konu alıyor.

The Woman King (Kadın Kral) – 2022

1823’te Batı Afrika’daki Dahomey krallığında, tamamı kadınlardan oluşan savaşçı grubu Agojie’nin lideri General Nanisca, Oyo İmparatorluğu’ndan köle tacirleri tarafından kaçırılan Dahome’lu kadınları kurtarır. Bu, Dahomey Kralı Ghezo’yu Oyo ile topyekün bir savaşa hazırlanmaya kışkırtır. Nanisca, krallığı korumak için Agojie’ye katılacak yeni nesil savaşçıları eğitmeye başlar. Bu savaşçılar arasında, kendisini dövecek erkeklerle evlenmeyi reddettikten sonra babası tarafından krala teklif edilen iradeli bir kız olan Nawi de vardır. Nawi, tecrübeli bir Agojie olan Izogie ile arkadaş olur.

The Woman King

Film Ekibi

Yönetmen: Gina Prince-Bythewood
Yapımcı: Cathy Schulman, Viola Davis, Julius Tennon, Maria Bello
Senarist Dana Stevens
Hikâye (eser): Maria Bello, Dana Stevens
Oyuncular: Viola Davis, Thuso Mbedu, Lashana Lynch, Sheila Atim, John Boyega
Müzik: Terence Blanchard
Görüntü yönetmeni: Polly Morgan
Kurgu: Terilyn A. Shropshire
Ülke: ABD
Orjinal dil: İngilizce
Süre: 135 Dakika

Daha Fazla Bilgi

IMDB – The Woman King

Wikipedia – The Woman King

Resmi Sitesi

The Woman King