Kitaplık

Ateş Kuşu Semiha Berksoy

Opera dünyamızda “ilk”lerin kadını olarak anılan dramatik soprano Semiha Berksoy’un mücadeleli ve duygu yüklü hayatını “Ateş Kuşu Semiha Berksoy” adlı kitapta sanatçıyı yakından tanıyan Dikmen Gürün anlatıyor.
İKSV Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü ve Maltepe Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Dikmen Gürün, 2004 yılında, 94 yaşında vefat eden Semiha Berksoy’un 100.doğum yılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘ anma armağan kitabı’ olarak basılan bu eserde sanatçının operanın yanı sıra resim, tiyatro, performans alanlarında yurt içinde ve dışında elde ettiği başarılara değiniyor. Düş kırıklıklarını yansıtıyor… Belgelerden, notlardan, mektuplardan ve sanatçıyla yaptığı uzun söyleşilerden yola çıkarak Semiha Berksoy’un “sözlü, aryalı ve resimli hayat tarihi”ni oluşturuyor. .

Dikmen Gürün, kaleme aldığı bu zengin ve çağına göre aykırı hayat hikayesini, sanatçıya dair Zeliha Berksoy (kızı), Oğul Aktuna (torunu), Mustafa Avkıran, Ferit Edgü, Genco Erkal, Nermin Faruki, Cüneyt Gökçer, Melih Güneş, Doğan Hızlan, Kenan Işık, Mesut İktu, Beral Madra, Rosa Martinez, Dieter Ronte, Ferhan Şensoy, Eşref Üren, Robert Wilson’un yazdıklarıyla, fotoğraflarla, yapıtlarından seçmelerle bir araya getirerek çok yönlü bir çalışma koyuyor ortaya.

Ateş Kuşu Semiha Berksoy

Yazar: Dikmen Gürün
Yayınevi: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gel
Hamur Tipi: 1. Hamur
İlk Baskı Yılı: 2010
Baskı Sayısı: 1. Basım
Dil: Türkçe
Barkod: 9789751734969