GenelYazılar

Ah şu İngiliz bilim adamları

Dünyaya bir daha gelirsem “İngiliz bilim adamı” olmak istiyorum. İşleri güçleri yok ha bire bir şeyler araştırıp buluyorlar. Her hafta birkaç tane haber düşüyor ajanslara: “İngiliz bilim adamları” diye başlayıp, … buldu” diye biten başlıklarla. Gerekli gereksiz her türlü araştırmanın altında imzaları var. Araştırma bütçeleri gani gani, belli.

Bazıları gerçekten güldürüyor, bazıları “Oooo” dedirtiyor. Bilim adamı aslında lafın gelişi, araştırmacıların neredeyse yarısı kadın.

En son iki gün önceki haber: “İngiliz bilim adamları havadan yakıt ürettiler”… Bu da önceki haftaya ait: “İngiliz bilim adamları dişeti hücresinden diş üretti”. Adamlar sanki yarış içinde. Her hafta bir buluş yapmak veya bir şeyler keşfetmek, üretmek zorundalar. Yoksa icat, buluş yapmayanı falakaya falan mı yatırıyorlar?

Neden İtalyan değil de İngiliz?

Durup düşünüyorum. Neden İtalyan, Fransız, İspanyol veya Türk bilim adamları değil de hep İngiliz bilim adamları? Acaba cevap şu olabilir mi: Hepsi güneşli Akdeniz ülkeleri. Mesela Fransa’da bir kafede oturup şarap yudumlayıp sanatı tartışmak varken kim laboratuvarlara tıkalı kalıp gece gündüz çalışır? Veya sevgilisini motorun arkasına atmış İtalyan, vurmuş kendini kırlara. Araştırmayı kim ne yapsın? Oysa puslu, sisli, yağmurlu İngiltere’de güneşin görüldüğü günler sayılı. Adamlar bu durumda kendilerini İsveçliler gibi alkole vurmak yerine araştırmaya vurmuş. Kapan odaya oku, araştır, yaz, bul. İsviçre’yi solladılar araştırma konusunda. İyi ki İngiltere Akdeniz’de değilmiş. Yoksa İngiliz bilim adamlarının bulacağı şeyler ancak şarap ve peynir çeşitleri olurdu. 

Her şey elmayla başlamış olabilir mi?

O gün elma ağacının altına oturup azıcık şekerleme yapmak istemişti sadece. Tam içi geçmişken küt kafasına bir elma düştü. Tamam belki kafasına değil önüne düştü o kadarını bilmiyoruz. Ama sonuçta İngiliz bilim adamı Isaac Newton yer çekimi kanunu keşfetti. Adem ve Havva da bir elma yüzünden cennetten kovulmuştu ya. Acaba işin sırrı elma mı yoksa İngiliz bilim adamı olmasında mı?

İşte çarpıcı haberlerin özetleri:

– İngiliz bilim adamları insanı en çok rahatsız eden 5 sesi belirledi
Bıçağı şişeye sürtmek, çatalı bardağa sürtmek, tahtaya tebeşir sürtmek, cetveli şişeye sürtmek (bunu kim yapar merak ettim), tırnakları tahtaya sürtmek

– İngiliz bilim adamlarının Alzheimer’ın erken teşhis edilmesini sağlayabilecek bir kan testi geliştirdiği açıklandı.

– İngiliz bilim adamları dünyanın yok olma zamanını açıkladılar
Güneş bir kızıl dev olarak genişleyecek, dünyayı kendisinden uzağa itmesine rağmen bu uzaklık yeterli olmayacak, dünya güneşin dış kabuğunun içine çekilerek korkunç sıcaklık içerisinde buharlaşıp yok olacak. Korkmayın daha 1 milyar yıl var.

– İngiliz bilim adamları akılı ilaç şişesini yarattı
İngiliz bilima damları, içindeki ilacın son kullanma tarihi geçtiğinde açılmayan ‘akıllı’ ilaç şişesi geliştirdiler. İlacın tarihi geçince kilitlenerek açılmayan ilaç şişesi, ilaç zehirlenmeleri vakalarının azalacağını müjdeliyor

– İngiltere’de yapılan araştırmalarda kadınlar hayatlarının 4 aylarını ütüye harcıyor.
– İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar alışveriş yaparken 385 kalori yakıyor ve haftada ortalama 2,5 saatlerini bu iş için harcıyorlar.
– İngiltere’de yapılan bir araştırmada erkeklerin bir kadınla flört yapmak için daha fazla para harcadığı ortaya çıktı.
– İngiliz bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre kadınlar kendini güldüren erkeklerin daha zeki olduğunu düşünüyor.